Virtualni grad

Virtual city

PrijemPrijem  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Lista članovaLista članova  Korisničke grupeKorisničke grupe  Pristupi  

Delite | 

Hiphop...

Ići dole 
AutorPoruka
Jimmylyric
Član

Broj poruka : 102
Datum upisa : 14.08.2007

PočaljiNaslov: Hiphop...   Sre Avg 15, 2007 12:29 am

Hiphop,iliti rap je nastao osamdesetih godina na ulicama Bronxa.

4 osnovne grane hiphop kulture su:

MC-ing
DJ-ing
B-Boying
Writing

MC-ing predstavlja repovanje-izvedbu sopstvenog teksta na matricu,beat.
Zvanje MC-ija oznacava skracenicu od Microphone Controler(onaj koji kontrolise mikrofon) i od Master Of Ceremony(majstor ceremonije).

DJ-ing,kako samo ime kaze,predstavlja skrecovanje vinilnih ploca rukom DJ-a.Ovaj pravac je dosta bio zastupljen za vreme tzv.Golden Age-a,iliti Zlatne Ere u hiphop kulturi,koja je trajala tokom osamdesetih i malim delom devedesetih godina.Iako je jedna od cetiri osnovne grane hiphopa,DJ-ing je zastupljen i u mnogim drugim pravcima,neretko skroz drugacije orijentacije.

B-Boying predstavlja brake dance,nekada jako popularni tzv. 'ulicni' ples.Brake dance je bio jako popularan i zastupljen tokom osamdesetih godina(Golden Age),ali ga ima i danas.

Writting predstavlja grafitti art,takodje vrstu ulicne umetnosti.Samo crtanje grafita,tagova,zahteva posebnu izrazajnost,pa iako postoje mase dobrih crtaca,samo retki su pravi majstori.

Pojmovi:

Oni vezani za repovanje,pisanje:

Multisyllable rhymes,tj.multi rime su rime koje broje vise slogova od samo dva,recimo:

Marcelo:"TI SI NULA,u prazno KLIZI SUTRA"-ovde se rimuju slogovi"I-I-U-A/I-I-U-A

Punchline:udarna linija,fora,da se tako izrazim,recimo:
Ministar Lingvista-"Na jeziku nemas dlake zato sto brijem jaja"(hahaha,nemojte da vam je neprijatno) Cool Cool ,ili Krang:"Ni da ste carape,ne bi bili Krangu za petama"...Itd...

Wordplay:dvosmisleno igranje jednom recju,recimo,Papoose:"I mean it like sixty seconds"(mean it,minit)

Flow-pracenje ritma,tecnost tokom izvodjenja pesme.

Delivery-izrazajnost,autenticnost,emocionalnost tokom izvodjenja pesme.

Skill-vestine odredjenog MC-a,tj. repera.Razina skilla zavisi od tekstova ,kao i od gorepomenutih pojmova.Ona se uvidja na traci ili na nastupu,kada MC objedinjuje svoju poeziju,izrazajnost,autenticnost.

Tehnicki:

Matrica(beat)-muzicka podloga preko koje MC baca rime.

sample(sempl)-iseceni deo vec postojece pesme,pomocu kojeg se cesto prave matrice.Najzastupljeniji je u hiphopu,ali ga ima i u mnogim drugim muzickim pravcima.Potrebna je ogromna preciznost i sluh da bi se isemplovala jedna pesma,a zatim se preko te podloge odsvirale ritam i bass linija,takodje i instrumenti,ako ih ima(pored bass i ritam linije,sempla itd).Medjutim,u hiphopu su jako zastupljene i matrice koje su cisto svirane,bez semplovanja.

skratch-(skrec)-zvuk koji DJ proizvodi dok vrti vinilnu plocu,pa se i sam taj proces naziva skrecovanje.

Beatmaking-pravljenje bitova,matrica-muzikcke podloge na koju MC repuje...Ljudi koji to rade su bitmejkeri.

Vrste hiphopa:

Postoje razlicite vrste repera,najbolji su oni koji objedinjuju sve moguce stilove repa u svojim pesmama,i plus dodaju ogromnu dozu autenticnosti.

Storytelling rap-rep u kom je najbitnija prica.Kako mu samo ime kaze,izrazava odredjenu pricu,dogadjaj koji je opisan i isprican sa cesto vrlo autenticnim zavrsetkom.

Primeri odlicnog storiteling repa su:

Od domacih: Marcelo("Sveti bes","Pismo bratu"),Edo Maajka("Mahir i Alma",Saletova osveta"),Struka("Betonski snovi 2"),Scriptor("Soba 28"),BG Sindikat("Na bojnom polju")itd...

Od stranih:2Pac("Brenda's got a baby","Dear mama"),Eminem("Kim","Just the two of us","Stan"),Atmosphere("The women with tatooed hands","Like today")...

Zatim,imamo gangsta rap,rap u kojem su retki bili iskreni do kraja(jedan od njih je bio 2Pac)...Vrsta repa kojom se danas mnogi sluze,iako zapravo nisu iskreni kada pisu o "svom gangsta zivotu"...Rap o zivotu u getu,o nasilju u getu,o svemu sto su crnci radili da bi preziveli.

Od stranih:2Pac("Ghetto Gospel","Ghost","2 of America's most wanted" ft Snoop Dogg),Nas("N.Y.State of mind"),Notorius B.I.G.("Who shot ya"),mada pesmu licno nisam cuo,ali to je diss-gangsta pesma...

Od domacih:nema domacih gangsta repera.Postoji gomila koja pise o tome,i ta gomila laze. Smile

Battle:Battle rap predstavlja tzv.isticanje skilla.Tu su objedinjeni pancevi,multiji...Tekst sluzi da bi istakao vestinu sklapanja shema rimovanja MC-a,kao i sve ostalo,ali se sheme rimovanja odlicno pokazuju i u ostalim vrstama repa.Inace,diss je pljuvanje,prozivanje jednog repera od strane drugog.Recimo,Tupac kada je prozivao ceo Bad Boy Entertaiment u pesmi "Hit 'em up",ili Eminem kada je prozivao Everlasta u pesmi "Quitter"...

Beef je sukob izmedju dva ili vise repera...Tokom beefa cesto dolazi do sukoba,dissova,itd...

Od stranih battle repera tu su:Copywrite,Chino XL,Vakill je izuzetan battle MC,ali nije samo battle MC,kao ni ostali,bavi se svim vrstama repa,i u svim je podjednako jak.

Od domacih tu su:Krang,Blokovski,Ministar Lingvista...

Postoji i onaj saljivi rep,kakav fura Eminem u nekim pesmama,ili Bed Kopi kod nas,Prti BeeGee,FTP,Djecaci,Bolesna Braca i tako...

Evo,da preporucim i neke MC-jeve,grupe itd...

Od domacih svakako preporucujem:

Marcela,BG Sindikat(preslusajte i Shkabov solo album ''Sam",odlican je),Edu Maajku,Bad Copy,kao i CD od 43 Zla-"Sve same barabe",gde imate ujedinjenje svih grupa koje se bave malo saljivijom tematikom,da se tako izrazim...Znaci,tu su Bad Copy,Prti BeeGee,Ghost Buster,itd...Zatim,tu je i Skaj Vikler iz Bed Kopija,koji je pod imenom Djordje Miljenovic izdao album rok opere,jako dobar umetnik.Zatim Krang,Blokovski,FTP ekipa i tako dalje...Ni VIP nisu losi,a Strukin poslednji album je isto kul.

Posto je tekst najvazniji u hiphopu,po meni nasi najbolji liricari su:Marcelo,BG Sindikalci,Edo Maajka takodje ima dobre storitelinge i tako dalje...Krang je najjaci battle MC,dok Blokovski ima,mogao bih reci,na nekim mestima psihodelicne tekstove,itd,zatim BG Cult...FTP su zajebanti... Smile

Od stranih slusajte:

2Paca,Eminema,Nasa,Sage Francisa,Atmosphere(grupa u kojoj su jedan MC-Slug,i jedan producent,tj.bitmejker,Ant...Slug je genije po meni,ima fenomenalne tekstove),Tonedeff,Jedi Mind Tricks,Common,Cassidy,Fabolous,Jay Z,Mursa,Canibusa,Wu Tang Clan obavezno,itd...

I tako to...Pozdrav svima. Wink Wink
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Daca
Član

Broj poruka : 202
Godina : 28

PočaljiNaslov: Re: Hiphop...   Sre Avg 15, 2007 4:17 am

Jimmylyric ::
Od domacih:nema domacih gangsta repera.Postoji gomila koja pise o tome,i ta gomila laze. Smile

Very Happy Very Happy Very Happy
Inače, tekst ti je odličan i predpostavljam da si ga sam pisao (znam koliko voliš da se izražavaš opširno Very Happy ).
Nazad na vrh Ići dole
Jimmylyric
Član

Broj poruka : 102

PočaljiNaslov: Re: Hiphop...   Sre Avg 15, 2007 12:54 pm

Daca ::
Jimmylyric ::

Very Happy Very Happy Very Happy
Inače, tekst ti je odličan i predpostavljam da si ga sam pisao (znam koliko voliš da se izražavaš opširno Very Happy ).

Hvala na pohvalama. Cool Jesam,sam sam ga pisao.Znam bas dosta o hiphopu,a i bavim se istim,pa ono... Wink
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Hiphop...   

Nazad na vrh Ići dole

Hiphop...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Virtualni grad :: Muzika :: Hip-hop & Rap-
Skoči na: